Храносмилателният процес не се отнася само до времето, през което продуктите остават в стомаха и червата. Струва си да разберете как можете да подобрите храносмилателната система и по този начин да избегнете усещането за тежест след хранене. Това е особено полезно знание за хора, които не се плашат от пържени и преработени храни. Как можете да избегнете неприятното храносмилане? Кои храни остават в стомаха най-дълго? Колко време отнема на стомаха да усвои различните храни?
Най-трудно смилаемите храни включват пържено месо, рибни консерви, сладкиши на базата на сметана, както и бобови растения и гъби. На тялото са необходими от 15 минути до към 8 часа, за да се отърве от определени храни от стомаха. Симптомите на стомашно разстройство включват метеоризъм, киселини, коремна болка и усещане за пълнота. Можете да се отървете от чувството за тежест в стомаха, като пиете билкови чайове от мента, лайка или семена от ким.
Колко време отнема храносмилането?
Храносмилането започва веднага след като поставите храна в устата си. Може да отнеме от 15 до 30 часа, докато храната се отстрани от тялото. През това време храносмилателната система работи интензивно, както и кръвта и отделителната система.
Списък на най-трудните за смилане продукти
Ежедневната диета на здравия човек трябва да бъде балансирана и здравословна. Струва си да знаете, че отдаването на по-малко здравословна закуска или десерт няма да развали здравето, за което сте работили дълги години. Отказването на сладкиши, чипс или любимия сладолед всеки ден може да има отрицателно въздействие върху вашето благополучие и психическо състояние. За съжаление, хранителните разстройства засягат все повече и повече части от обществото - една от многото причини може да бъде именно твърде ограничителната диета на дневна база. Отклоняването от здравословното, лесно смилаемо меню ще ви позволи не само да изпълните дребните си капризи, но и ще ви помогне да поддържате баланса си.
В балансирана диета на здрав човек от време на време се появяват печено месо, сладка закуска или сезонни ястия с гъби. За съжаление, понякога тези видове ястия могат да останат в стомаха до няколко часа. Не винаги трябва да е свързано с физически дискомфорт – метеоризъм или коремна болка. Понякога обаче си струва да се откажете от няколко продукта, които остават най-дълго в стомаха и са трудни за смилане.
Пържено и печено месо
Мазното месо, подложено на топлинна обработка – пържене или печене във фурната – е една от категориите най-трудно смилаеми продукти. Маслото, използвано за приготвяне на ястието, допълнително удължава времето, необходимо за смилане и извеждането му от храносмилателната система. Този период може да варира от 6 до 8 часа. Киселини, усещане за парене в хранопровода и стомаха, е често срещано след ядене на тези храни.
Домашни лекарства за киселини - мляко, ленено семе, ябълков оцет, джинджифил.
Пушена и консервирана риба
Най-трудно смилаемите риби включват предимно тези в олио, оцет, както и в консервирана форма: сардини, змиорки, херинга и риба тон. Много по-здравословно и безопасно решение за храносмилателната система е да ядете прясна риба, приготвена на пара или на фурна с добавка на билки. Такова ядене не само ще ви засити повече, но и няма да натовари прекомерно стомаха ви.
Десерти със сметанов крем
Наполеон, вузетка, еклер или торта са само част от многото различни десерти, които престояват в стомаха около 4-5 часа. Това се дължи основно на съдържанието на мазна, сладка сметана или маскарпоне, които са използвани за създаването на бисквитата. Комбинацията им с масло и захар допълнително се отразява неблагоприятно на скоростта на храносмилане.
Гъби
Хитинът, съдържащ се в гъбите, не се усвоява от човешкия стомах, което прави този продукт много труден за смилане. В допълнение, лисички, манатарки и гъби често се сервират със сметана, сирене или друг сос на базата на млечни продукти. Подобна добавка прави гъбите още по-голямо натоварване на стомаха. Струва си да ги консумирате само в собствен сос с добавка на билки или като добавка към супа или бъркани яйца.
Бобови растения
Въпреки че бобовите растения са много здравословен компонент на диетата и осигуряват ценни вещества, храносмилането им за съжаление е доста голямо усилие за храносмилателната система. Най-натоварващите видове шушулки са: леща без черупки, нахут, бял боб и грах. Ако този вид растение е важна част от менюто, препоръчително е от време на време да избирате малко по-малко труден аналог: жълт зелен фасул, олющен боб мунг или обелена леща.
Други продукти, които остават в стомаха дълго време и натоварват храносмилателната система, са бързите храни като: пица, хамбургери, пържени картофи, пушено сирене и колбаси, бекон, маргарин и свинска мас, шоколад, халва, алкохол, подсладени газирани напитки, силно кафе.